„Czas na intensywność”!

 

W poniedziałek (24 października) w Pałacu Czeczotki w Krakowie odbyła się konferencja prasowa, która zainaugurowała ósmą już edycję największego festiwalu literackiego w kraju. W tym roku pisarze i czytelnicy spotykają się w nowym miejscu, a hasłem przewodnim jest „intensywność”.

„Intensywność jest wrogiem obojętności, letniości, bylejakości” – zaznaczył na konferencji dyrektor artystyczny festiwalu Michał Paweł Markowski. Przez to hasło „rozumiemy przede wszystkim niesłabnące zaangażowanie we wspólną sprawę kultury, która nie obroni się sama i domaga się wciąż nowych sprzymierzeńców”.

Festiwal ma być nie tylko wielkim świętem pisarstwa, ale przede wszystkim przestrzenią, w której autorzy będą ścierać swoje opinie na temat literatury i świata. „Jesteśmy przeciwnikami kulturowego monologu, ale to nie oznacza, że każda idea, czy ideologia, znajdzie na festiwalu swoje miejsce” – mówił Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Słowa te zostały zapewne wypowiedziane w kontekście kontrowersji, jakie wzbudziła postać Zachara Prilepina. Ostatecznie organizatorzy zdecydowali się odwołać zaproszenie dla rosyjskiego pisarza.

Każdemu z siedmiu dni festiwalowych towarzyszyły będą inne tematy: języki, wiary-niewiary, emocje, krajobrazy, napięcia, zmysły i mapy. W ciągu tego intensywnego tygodnia odbędzie się blisko 90 wydarzeń i spotkamy się z ponad 100 pisarzy z Polski i z zagranicy. Po raz drugi przyznana zostanie Nagroda Conrada dla najlepszego debiutu pisarskiego. Laureat otrzyma 30 tys. zł i możliwość odbycia miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie. Nominowanych do nagrody jest 5 tytułów: „Pani Stefa” Magdaleny Kicińskiej, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” Weroniki Murek, „Dom z witrażem” Żanny Słoniowskiej, „Sensu sens” Marka Adamika i „O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra” Tomasza Wiśniewskiego. Wybór zwycięzcy należy do czytelników, którzy mogą głosować na stronie festiwalu. W tym roku zostaną wręczone dodatkowo dwie nagrody, dla najlepszego moderatora i najlepszego tłumacza.

Drukuj
0 Komentarze
}

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Przeczytaj rowzniez

  • Kultura
Wielkimi krokami zbliża się jeden z najbardziej wyczekiwanych letnich festiwali w Polsce. 4 sierpnia Katowice zostaną, jak co roku, sercem muzyki alternatywnej. Co tym razem oferuje nam OFF Festiwal?
Na 12. edycji OFF Festivalu w Dolinie Trzech Stawów pojawią się m.in. PJ Harvey, Feist, Swans, Shellac, Talib Kweli Live, Beak>, The Black Madonna i Jessy Lanza, a Polskę reprezentować będą m.in.
Wywiad z Ablem Korzeniowskim podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Wywiad z Bartłomiejem Topą zrealizowany podczas Netia Off Camera.
  • Kultura
Wywiad z Janem Matuszyńskim, reżyserem "Ostatniej Rodziny" w ramach festiwalu Netia Off Camera
  • Kultura
Podsumowanie festiwalowych aktywności podczas Netia Off Camera!
  • Kultura
Wywiad z Dawidem Ogrodnikiem w ramach Festiwalu Netia Off Camera 2017.