Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Krakowie

 

Weekend z książką – zaczynamy za 4 dni!

Już tylko kilka dni dzieli nas od najbardziej zaczytanego weekendu w roku! W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich zaułki i place Krakowa – pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO wypełnią się książkami, a księgarnie i biblioteki zamienią się w prawdziwe centra życia kulturalnego miasta.

23 kwietnia to szczególny dzień dla światowej literatury – m.in. rocznica śmierci Williama Szekspira i Miguela de Cervantesa. Pomysł święta „najpiękniejszej zabawy, jaką sobie ludzkość wymyśliła” narodził się w Barcelonie, gdzie co roku z okazji Dnia Św. Jerzego ulice stają się wielkim targiem książki pod gołym niebem. Także stolica Małopolski ma swój Krakowski Kiermasz Książki, który w weekend 22-23 kwietnia ożywi urokliwy Plac Św. Marii Magdaleny, położony w połowie drogi między Rynkiem Głównym a Wzgórzem Wawelskim. W godz. 11:00-18:00 na placu zaprezentuje się kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i okolic. Bogatą ofertę książek z drugiego obiegu uzupełnią warsztaty, pokazy i czytanki – dowiemy się m.in., jak działa powielacz białkowy do drukowania prasy opozycyjnej, odbędzie się spacer szlakiem antykwariatów i warsztaty rysowania komiksów. Z okazji przyznania Eduardo Mendozie prestiżowej Nagrody Cervantesa na dni otwarte zaprosi biblioteka pobliskiego Instytutu Cervantesa; na kiermaszu będzie można się też napić kawy i spróbować lekkich przekąsek. Kwietniowy kiermasz to zapowiedź całorocznego cyklu, którym Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO pragnie przypominać i promować bogate tradycje handlu książką używaną pod Wawelem.

 

W dniach 23-24 kwietnia odbędzie się XVI edycja Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”. Liczne atrakcje przygotowała z tej okazji tradycyjnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, a także biblioteki i księgarnie z Krakowa i Małopolski. Czeka nas m.in. spotkanie z o. Leonem Knabitem OSB, gala finałowa konkursu „Drzewo Recenzji”, warsztaty krytycznego pisania, literacka gra terenowa i specjalna edycja akcji bezpłatnej wymiany książek Drugie Życie Książki. Miłej niespodzianki mogą się także spodziewać pasażerowie Kolei Małopolskich – organizatorzy akcji rozdawać będą w wagonach książkowe upominki!

Szczególnie intensywny i bogaty program przygotowały krakowskie księgarnie. W ramach ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych (22-23 kwietnia) w siedmiu podwawelskich księgarniach zaplanowano koncerty, wystawy, spotkania i warsztaty, a nawet – jedyną w swoim rodzaju imprezę silent reading! Weekend Księgarń Kameralnych to druga edycja oddolnej, nagrodzonej Brązowym Spinaczem w kategorii „Event Społeczny Roku” akcji zainicjowanej w 2016 roku w Warszawie aby przypomnieć, że księgarnie to ważne centra kultury i miejsca kluczowe dla rozwoju czytelnictwa. W tym roku WKK obejmie aż 20 polskich miast, w których 70 księgarni przygotowało łącznie 150 wydarzeń! Partnerem krakowskiej edycji Weekendu Księgarń Kameralnych jest Krakowskie Biuro Festiwalowe – księgarnie to strategiczny obszar realizowanego przez KBF programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, w ramach którego prowadzony jest m.in. miejski program wsparcia działalności kulturalnej w księgarniach.

Drukuj
0 Komentarze
}

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Przeczytaj rowzniez

  • Kultura
Cztery światowe premiery, trzy polskie prawykonania, blisko dwustu sześćdziesięciu artystów z trzynastu krajów świata, dwanaście zespołów, trzydzieści cztery utwory, a to wszystko podczas jedenastu koncertów – już w najbliższy poniedziałek (10 kwietnia) w Krakowie rozpoczyna się 14. edycja Festiwalu Misteria Paschalia.
  • Kultura
„La La Land” Justina Hurwitza, „Gwiezdne wojny” Johna Williamsa, „Władca Pierścieni” Howarda Shore’a, „Marzyciel” Jana A.P. Kaczmarka, „Dom grozy” Abla Korzeniowskiego, „Incepcja” Hansa Zimmera, „Igrzyska śmierci” Jamesa Newtona Howarda, „Power Rangers” Briana Tylera – kultowe tematy światowego kina zabrzmią 20 maja 2017 roku w TAURON Arenie Kraków
  • Kultura
Przedstawiamy headlinerów pierwszego dnia, którzy pojawią się na kolejnej edycji Kraków Live Festival! Karnety Early Bird trafią do sprzedaży w środę, 8 marca o 15.00!
  • Kultura
Suitę z tematami z musicalu „La La Land” — usłyszymy już 20 maja w TAURON Arenie Kraków podczas Gali Muzyki Filmowej „ALL IS FILM MUSIC: 10. FMF Gala Jubileuszowa”.
  • Kultura
W Wielki Piątek, dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, usłyszymy słynne i poruszające Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego. Dzieło zabrzmi w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków (godz. 20.00).
  • Kultura
Już 22 lutego (środa) o godz. 20.00 w kinie Kijów.Centrum odbędzie się uroczysta krakowska premiera filmu.