Netia Off Camera - Dzień pierwszy (+ zapowiedź drugiego)

Kultura

Dzień 1 Festiwalu Netia Off Camera

 

Jeśli mielibyśmy nazywać wczorajszą pogodę tytułami filmów to raczej wybieraliśmy między "Śmiercią w Wenecji", a "Potopem" - słowem, warunki atmosferycznie nie dopisały. Ale o to abyśmy nie przejmowali się pogodą, postanowili zadbać organizatorzy. Na konferencji prasowej w Pałacu pod Baranami, wzięli udział: Szymon Miszczak(Dyrektor Festiwalu), Anna Trzebiatowska(Dyrektor Artystyczna Festiwalu), Michał Zalewski(Krakowskie Biuro Festiwalowe), Karol Wieczorek(Netia), Alicja Myśliwiec(Off Camera). Zaprezentowali oni tegoroczne festiwalowe atrakcje - przede wszystkim wszystkie konkursy, oraz nominowane w nich filmy. To nie jest łatwe spośród takich wielu filmów produkowanych każdego roku, znaleźć te odpowiednie, do zaprezentowania na Festiwalu, dlatego warto bliżej przyjrzeć się wszystkim konkursom. Szczegółowy opis-> http://www.offcamera.pl/festiwal/konkursy/

Czym zatem uraczył nas pierwszy dzień?

“The Bar” - surrealistyczny, ale zadziwiająco prawdziwy thriller, którego akcja dzieje się w jednym z wielu madryckich barów, podczas spokojnego popołudnia, zwanego przez Hiszpanów “siestą”. W pewnym momencie, jeden z wychodzących gości, zostaje zastrzelony, a następnie także drugi, który chciał go uratować. Bohaterowie zamknięci w jednym pomieszczeniu, zaczynają pokazywać swoje prawdziwe oblicze. Przerażający obraz pokazujący, do czego zdolny jest człowiek, gdy stawka idzie o jego życie. 

Gala Otwarcia - gdyby każdy udany dowcip Marcina Prokopa, mógł rozrzedzać powietrze, to Kraków w ciągu jednej gali Netia Off Camera, pozbyłby się problemu ze smogiem. Przyjemnie sie słucha z jaką łatwością prowadzący m.in “Dzień Dobry TVN” wspólnie z Magdaleną Miśką-Jackowską, żongluje słowami i rzuca celne komentarze, tworząc bardzo przyjemną atmosferę. Nie zabrakło gromkich braw dla licznych sponsorów i partnerów, a także krótkiego opisu Konkursów Głównych, oraz nadchodzących festiwalowych aktywności. Koniec gali zwieńczył występ zespołu “Buslav”, a także pokaz najnowszego filmu Emila Kusturicy - “Mleczna Droga”.

Podsumowując: Pierwszy dzień zepsuła nieco pogoda, żaden pokaz Plenerowy się nie odbył, a spotkanie w Miasteczku Filmowym na Placu Szczepańskim z Magdaleną Berus, zostało przeniesione do Teatru Starego. Na szczęście filmy i dobre nastroje dopisały, okazały się silniejsze niż, zmienna kwietniowa pogoda. Myśląc jednak o pokazach plenerowych z optymizem patrzymy w przyszłość oraz prognozy pogody!

 

Zapowiedź dnia drugiego!

Zacznijmy od rzeczy ważnej, czyli od pogody. Wstępnie prognozy nie zapowiadają słońca, ale też wskazują na deszcz - słowem krakowski kompromis. Przedstawiamy wam jak warto spędzić jutrzejszy dzień, bądźcie z nami!

Spotkania w Miasteczku Filmowym:

12:00 - Maciej Musiał, aktor znany między innymi z “Rodzinki.pl”, prowadzenia programów rozrywkowych czy z filmu “Mój Biegun”

16:00 - Marta Nieradkiewicz, aktorka, która w tym roku często będzie gościć na ekranach Netia Off Camera, gdyż filmy z jej udziałem to: “Kamper” “Zjednoczone Stany Miłości” oraz “Szatan kazał tańczyć”

Spotkania w namiocie Netii:

12:00 - Magic of Y, jeden z najpopularniejszych polskich “magików” internetu, pokaże kulisy swoich sztuczek, poprowadzi wykład na temat “Magii filmowania” oraz po prostu spotka się z widzami. Więcej szczegółów na wydarzeniu -> https://www.facebook.com/events/251443208595856/?active_tab=about

 

Co warto zobaczyć?

A co warto jutro zobaczyć jeśli chodzi o filmy? Przedstawiamy Wam nasze subiektywne propozycje:

“Wieża”- jest to historia czarnego dnia, dla amerykańskiej historii gdy student Uniwersytetu Teksańskiego zastrzelił kilkanaście przypadkowych ludzi. Film jest połączeniem dokumentu, animacji i tzw. Kieślowskich “gadających głów”. 

Kategoria - “Festiwalowe Hity” Godz. 13:15, Małopolski Ogród Sztuki, sala duża.

 

“Rana”reż. John Trengove - film podejmujący problematykę przywiązania do tradycji, w czasach konsumpcjonizmu i pogoni za pieniądzem. Głównym bohaterem jest Xolani, dorosły mężczyzna żyjący w mieście, lecz korzeniami związany ze swoim plemieniem, który jako opiekun, musi nauczyć właściwej drogi życia swojego młodego podopiecznego. 

Kategoria-”Konkurs główny”, Godz.18:15, Kino ARS Reduta.

 

“Gwiazdy” reż.Jan Kidawa-Błoński - Co łączy ten film z współczesną sytuacją? Na pewno duma z reprezentacji narodowej w piłce nożnej. Zarówno dzisiaj, jak i w latach 70XX wieku mogliśmy być dumni z naszych piłkarzy. A jednym z nich był Jan Banaś, jedna z legend Górnika Zabrze, a także reprezent Polski przez niemal 10. Film opowiada jego historię - marzeń, ciężkiej pracy a także walki z własnymi słabościami.

Kategoria “Polskie Fabuły”, Godz.20:30, Kino ARS Aneks.

 

Pokaz Plenerowy na Placu Szczepańskim - “Moonlight”, tegoroczny laureat Oscara, historia które zespaja z sobią wiele tematów "tabu", a przynajmniej dla polskiej kultury. Problematyka rasizmu i dorastania wykluczonych czarnoskórych chłopców? Jest. Homoseksualizm? Również. Teraz wystarczy to połączyć. Ale tak naprawdę, jest to świetnie zrealizowany film - z pięknymi zdjęciami i historią skłanniającą do przemyśleń. 

Pokazy plenerowie, Godz.21:00, Plac Szczepański

OffScena:

Wieczorem na offscenie w "ZetPeTe" w kompleksie Tytano, zagrają Phoria, Sonia Stein oraz Buslav.

 

Drukuj
0 Komentarze
}

Aby dodać komentarz musisz się zalogować

Przeczytaj rowzniez

  • Kultura
Wielkimi krokami zbliża się jeden z najbardziej wyczekiwanych letnich festiwali w Polsce. 4 sierpnia Katowice zostaną, jak co roku, sercem muzyki alternatywnej. Co tym razem oferuje nam OFF Festiwal?
Na 12. edycji OFF Festivalu w Dolinie Trzech Stawów pojawią się m.in. PJ Harvey, Feist, Swans, Shellac, Talib Kweli Live, Beak>, The Black Madonna i Jessy Lanza, a Polskę reprezentować będą m.in.
Wywiad z Ablem Korzeniowskim podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.
Wywiad z Bartłomiejem Topą zrealizowany podczas Netia Off Camera.
  • Kultura
Wywiad z Janem Matuszyńskim, reżyserem "Ostatniej Rodziny" w ramach festiwalu Netia Off Camera
  • Kultura
Podsumowanie festiwalowych aktywności podczas Netia Off Camera!
  • Kultura
Wywiad z Dawidem Ogrodnikiem w ramach Festiwalu Netia Off Camera 2017.